Renate Künast

Chairwoman of the Committee on Legal Affairs and Consumer Protection in the Deutsche Bundestag

Renate Künast

Renate Künast

Renate Künast was born 15 December 1955 in Recklinghausen, North Rhine-Westphalia. She received a degree in social work from the University of Applied Sciences in Düsseldorf. From 1977 to 1979, she worked as a social worker at the prison in Berlin-Tegel. She went on to study law, graduating in 1985 by passing the Second State Examination. She’s been a lawyer ever since.

In 1979, she joined the West Berlin Alternative List – a forerunner of the Green Party – and has worked for the party in a variety of functions. During the Red-Green coalition state government in Berlin in 1989/90, she served as chair of her party’s parliamentary group.

After the end of the Red-Green administration, she continued her work as a member of parliament for Alliance 90/The Greens – as chair until 1993 and from 1998 to 2000 and as legal-policy spokeswoman in the interim. From June 2000 to March 2001, Renate Künast served as chairwoman of Alliance 90/The Greens on the national level.

From January 2001 to 4 October 2005, she held the position of federal minister for Consumer Protection, Food and Agriculture. From October 2005 to October 2013, she served as chairwomen of Alliance 90/The Greens in the federal parliament, the German Bundestag, where she’s been holding the position of chairwoman of the Committee on Legal Affairs and Consumer Protection since February 2014.